Strona Główna

Katalog

Skup samochodów

O Nas

Kontakt

mobilny-akumulator.pl logo

Akumulator samochodowy – poradnik dla użytkowników

Akumulator samochodowy poradnik – bez niego ani rusz. Zamiennie nazywany baterią to niezbędny element wyposażenia pojazdu, a przekonał się o tym już nie jeden kierowca w zimowy poranek. Akumulator najprościej mówiąc jest źródłem energii elektrycznej prądu stałego, którą przechowuje w postaci energii chemicznej. Jego rola polega na zasilaniu urządzeń elektrycznych w samochodzie podczas, gdy silnik auta jest wyłączony. Zużyta wówczas energia zostaje uzupełniana przez alternator w trakcie jazdy i tak procesy te cyklicznie się powtarzają. Szczególnie współczesne pojazdy cechuje bardzo duże zapotrzebowanie na energię.

Akumulatory – praktyczne wskazówki

Akumulatory są elementem eksploatacyjnym, który ściśle współpracuje z alternatorem samochodu. Toteż bardzo ważny jest prawidłowy dobór baterii do konkretnego pojazdu i stosowna eksploatacja. Nieprawidłowe działania lub zaniedbania akumulatora zwiększają ryzyko jego rozładowania, a nawet trwałego uszkodzenia. Ostatnimi laty na rynku rządzi akumulator bezobsługowy, pamiętajmy że mimo nazwy jemu też należy się odrobina uwagi. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że na obudowie widnieje specjalna miarka wskazująca poziom naładowania.

Sprawdźmy zatem kilka praktycznych wskazówek, które pomogą nam zadbać o należyty stan i działanie akumulatora.

Jak dbać o akumulator?

Prawidłowe użytkowanie akumulatora zapewnia nam co najmniej kilka lat bezproblemowej eksploatacji. Należy jedynie pamiętać o następujących zasadach:
● nie stosować akumulatorów o pojemności mniejszej niż zalecana przez producenta pojazdu;
♦ prawidłowo, mocno i pewnie umocować akumulator do nadwozia;
● nie doprowadzać do głębokiego rozładowania;
♦ regularnie czyścić z brudu i wilgoci, aby zapobiec rozładowaniu się przez prądy pełzające;
● doładowywać baterię, jeśli pokonuje się tylko krótkie dystanse;
♦ standardowe ogniwa ładować powoli;
● dbać o stan instalacji i alternatora.

Jak doładowywać akumulator samochodowy?

Naładowany akumulator to pewny start w długą podróż, natomiast przeciwnie przekłada się na mniejszą wydajność i efektywność jazdy. Zatem warto w swoim garażu posiadać na wyposażeniu prostownik. Korzystając z tego dobrodziejstwa należy zastosować się bezwzględnie do instrukcji, ponieważ nieumiejętna obsługa może grozić nawet wybuchem, a sam proces ładowania należy przeprowadzać z dala od źródeł ognia. Kiedy natomiast przebywamy poza zasięgiem swojego warsztatu pomocne z pewnością okażą się kable rozruchowe. Dzięki nim możemy szybko podładować baterię podłączając ją do akumulatora znajdującego się w innym aucie.

Akumulator samochodowy a ochrona środowiska

Zużyte baterie są szkodliwe dla środowiska. Dlatego też nie wolno ich wyrzucać do kubła wraz z innymi odpadami. Zgodnie z ustawą z 24 kwietnia 2009 roku o bateriach i akumulatorach, zużyte produkty można bezpłatnie oddać w specjalnie do tego przeznaczonych punktach zbiórki. Warto mieć również na uwadze fakt, że przy zakupie nowego akumulatora sprzedawca ma obowiązek odebrać wyeksploatowany akumulator.